Zwiększanie dobrostanu psychicznego w miejscu pracy

Wszyscy wiemy, że szczęśliwi pracownicy pracują lepiej niż pracownicy, którzy są niezmotywowani, nieszczęśliwi i w zasadzie chcieliby być gdzie indziej. Aby wydobyć ze swoich pracowników to, co najlepsze, należy ich inspirować, motywować, dawać im możliwości rozwoju, a także dbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Poczucie bycia docenianym ma kluczowe znaczenie.

Jako pracodawca ponosisz moralną odpowiedzialność za zapewnienie swoim pracownikom podstawowych potrzeb w zakresie opieki. Na ironię zakrawa fakt, że jeśli to zrobisz, będziesz miał lepszą produkcję pracy, dotrzymasz terminów i ogólnie rzecz biorąc, Twoja firma będzie dobrze prosperować.

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jesteśmy świadomi problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Temat, który kiedyś stanowił tabu, jest obecnie o wiele bardziej otwarcie uznawany i dyskutowany - to może być tylko dobra rzecz! Jeśli potrafimy otwarcie mówić o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym, mamy o wiele większe szanse na ich przezwyciężenie. Według rocznego raportu Głównego Lekarza, w 2013 r. w Wielkiej Brytanii z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym utracono 7 milionów dni roboczych. Jest to nie tylko zdumiewające i niepokojące z punktu widzenia zdrowia, ale także z punktu widzenia biznesu.

Jak więc możesz zapewnić swoim pracownikom najlepsze możliwe miejsce pracy, aby czuli się wspierani i aby poprawić ich samopoczucie psychiczne w miejscu pracy?

Zapoznajmy się z kilkoma pomysłami:

Tworzenie lekkiego i wspierającego środowiska

Twoi pracownicy muszą czuć, że są wspierani w swojej pracy, we wszelkich problemach osobistych, które mogą się pojawić, a także w swoich przyszłych perspektywach zawodowych. Poczucie, że w pracy nic się nie dzieje, może prowadzić do frustracji, a ta z kolei do depresji. Otwarte linie komunikacyjne są niezwykle ważne, ale posiadanie ram, które inspirują i popychają pracowników, jest czymś, co z pewnością pomoże zapobiec poczuciu utknięcia w miejscu.

Pracownicy muszą mieć poczucie, że mogą porozmawiać ze swoim menedżerem lub przełożonym, gdy coś jest nie tak w pracy, ale jeśli uda się stworzyć środowisko, które zachęci ich do omówienia problemów osobistych, które mogą mieć wpływ na wyniki pracy, tym lepiej. Niektóre organizacje włączają infolinię jako część pakietu świadczeń dodatkowych. Może to być telefon zaufania, pod który pracownik może zadzwonić, gdy w jego życiu osobistym dzieje się coś złego, i uzyskać odpowiednią pomoc. Wszystko to zwiększy wydajność w pracy, ponieważ pracownicy będą mogli uzyskać potrzebne im wsparcie wtedy, kiedy będą go potrzebować.

Ponadto bardzo ważne jest, aby pracownicy czuli, że lubią miejsce pracy. Organizuj regularne wieczory towarzyskie, raz w miesiącu zorganizuj coś, na co pracownicy mogą pójść w weekendy. Zastanów się nad wyborem organizacji charytatywnej i organizuj regularne zbiórki pieniędzy. Ogólnie rzecz biorąc, należy zorganizować panel społeczny, który będzie organizował spotkania, a tym samym podnosił morale pracowników.

Zapewnij pracownikom komfort w miejscu pracy

Biurka biurowe to nie tylko biurka - to miejsce, w którym pracownicy spędzają dużą część swojego czasu. Z tego powodu biurko musi być wygodne, regulowane i ergonomiczne. Jeżeli pracownik nie czuje się komfortowo w miejscu, w którym siedzi przez kilka godzin dziennie, jak można oczekiwać, że będzie szczęśliwy? Kiedy ten czas się kumuluje, a uczucie dyskomfortu utrzymuje się, oczywiście odbija się to na zdrowiu psychicznym. Wygodne, regulowane krzesła biurowe są również niezbędne, aby uniknąć chronicznego bólu i zmęczenia w ciągu dnia.

Warto rozważyć zainstalowanie w miejscu pracy stref roboczych, do których pracownicy będą mogli przechodzić w celu wykonywania różnych rodzajów pracy. Na przykład, jeśli dane stanowisko wymaga współpracy, należy stworzyć strefę współpracy, a wnętrza biurowe powinny odzwierciedlać ten nastrój. Jeśli pracownicy muszą się skoncentrować na spokojnej pracy, należy wyznaczyć strefę ciszy, w której nikt nie będzie im przeszkadzał. Chodzi o to, aby dać pracownikom to, czego potrzebują do efektywnego i wygodnego wykonywania swojej pracy. W ten sposób pracownicy czują się wspierani, nie są tak zestresowani, a w rezultacie wszystko przebiega znacznie sprawniej.

Zachęcaj do regularnych przerw

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu jest niezwykle ważne. Regularne przerwy to sposób na zapewnienie pracownikom czasu na naładowanie akumulatorów, zaczerpnięcie świeżego powietrza i uniknięcie sytuacji stresowych, które mogą przerodzić się w coś, z czym znacznie trudniej sobie poradzić. Warto rozważyć zainstalowanie strefy przerw w pracy. Jest to miejsce, w którym pracownicy mogą odpocząć, oderwać się od zwykłego biurka i mieć chwilę dla siebie, zanim wrócą do pracy w znacznie lepszym i świeższym nastroju.

Warto również zadbać o to, aby do biura dostawało się dużo naturalnego światła i świeżego powietrza. Bardzo łatwo o przygnębienie i demotywację, jeśli przez cały dzień patrzysz tylko na te same cztery ściany. Rozjaśnij to trochę, zmień aranżację biura, ustaw biurka w kierunku okien, otwórz je, dodaj kilka naturalnych roślin! Drobne szczegóły naprawdę robią różnicę.

Pomyśl o tym, jak dodać sobie energii

W połowie długiego i męczącego dnia każdy potrzebuje szybkiego zastrzyku energii, czegoś, co doda mu sił i pozwoli przetrwać resztę dnia. W tym celu można wykorzystać wiele rzeczy, w tym regularne przerwy, o których właśnie mówiliśmy. Biurka z regulacją wysokości to świetny sposób, aby pomóc pracownikom pokonać barierę koncentracji. Pomogą one pracownikom siedzieć prosto, chronić ich postawę i, jak na ironię, dadzą im zastrzyk energii i motywację do dalszej pracy.

Zmiana wystroju biura to także sposób na ponowne pobudzenie i skupienie pracowników, ponieważ wszyscy uwielbiamy coś nowego! Pomyśl o nowych białych meblach biurowych, które wyglądają czysto i elegancko, poprzestawiaj rzeczy i w zasadzie przeorganizuj przestrzeń, aby skupić się na potrzebach i życzeniach pracowników.

Dbałość o zdrowie psychiczne pracowników jest minimalnym wymogiem pracodawcy. Można to zrobić na wiele sposobów, a spełnienie tych wymagań z pewnością zaowocuje wzrostem wydajności.