Jak zachęcić nowych starterów do udziału w burzy mózgów

Jedną z największych korzyści z pojawienia się w biurze nowego pracownika są nowe pomysły i perspektywy, które wniesie on do przestrzeni. Pod względem współpracy i burzy mózgów, świeża para oczu może zrobić różnicę.

Prawdą jest jednak, że potrzeba czasu, aby nowy pracownik odnalazł się i poczuł się na tyle pewnie, aby zabierać głos w sesjach przy meblach w sali konferencyjnej. To zupełnie normalne, że na początku ktoś może czuć się nieco zaniepokojony lub nie na swoim miejscu, zwłaszcza w otoczeniu osób, które pracują dla firmy od dawna.

W takim przypadku ważne jest, aby burza mózgów i sesje współpracy były jak najbardziej przyjazne.

Dobrym pierwszym krokiem jest stworzenie wygodnego i inspirującego otoczenia dla takich sesji. Siedzenie przy formalnym stole w sali konferencyjnej może wywołać niepotrzebny niepokój i sprawić, że osoba pewna siebie poczuje się nieco nieśmiała, by zabrać głos. Używając jasnych i wygodnych mebli do przerw, możesz pomóc ludziom poczuć się bardziej zrelaksowanym, co sprawi, że będą bardziej skłonni do wniesienia swojego wkładu.

Upewnij się również, że wszyscy pracownicy rozumieją, że burza mózgów i współpraca są dla wszystkich. Daj każdemu szansę wypowiedzenia się i upewnij się, że nikt nie będzie spychał swoich pomysłów na bok. Być może organizowanie małych sesji współpracy zespołowej, a nie dużych, może być dobrym sposobem na zachęcenie nowego pracownika do wniesienia swojego wkładu.

Oczywiście najbardziej oczywistym sposobem zachęcenia kogoś do przedstawienia swoich pomysłów jest po prostu zapytanie go o to. Przejdź wokół stołu i poproś o pomysły wszystkich lub zapytaj, czy mają coś do dodania. Jeśli ktoś powie "nie", ale z jego mowy ciała można wywnioskować, że ma ochotę przedstawić świetny pomysł, zachęć go delikatnymi pytaniami.

Czasami potrzeba po prostu czasu, by ktoś poczuł się na tyle pewnie, by zabrać głos w grupie. To naprawdę zależy od typu osobowości i ludzi, których ma wokół siebie. Jeśli jednak pomożemy im zwiększyć pewność siebie i pokażemy, że obszar współpracy jest bezpieczną i wygodną przestrzenią, poczują się bardziej skłonni do przedstawienia wszystkich tych wspaniałych pomysłów i punktów widzenia, które z pewnością będą mieli.