Jak radzić sobie z członkiem zespołu, który nie przykłada się do pracy?

Aby zespół mógł dobrze współpracować i aby wszyscy się dogadywali, każdy musi wykonać swoją równą część pracy. Jeśli masz jednego członka zespołu, któremu wydaje się, że uchodzi na sucho robienie mniej niż wszyscy inni, lub kogoś, kto zawsze kończy z łatwiejszymi zadaniami, niechęć wkrótce zacznie kipieć, gotowa do wybuchu.

Istnieje tak wiele korzyści z pracy zespołowej, że ważne jest, aby upewnić się, że chronisz i zachowujesz swój zespół tak bardzo, jak tylko możesz. Dla pozytywnej psychologii w miejscu pracy, każdy musi być szczęśliwy, a to nie będzie miało miejsca, jeśli masz członka personelu, a może nawet więcej, który wydaje się być nastawiony na robienie minimum i pozwalanie wszystkim innym na więcej.

Więc, jak sobie z tym poradzić?

To trudna sytuacja i naprawdę zależy od stopnia jej nasilenia. Jako menedżer możesz do pewnego stopnia kontrolować sytuację, delegując odpowiednie zadania. Jeśli to nie zadziała, być może nadszedł czas, aby delikatnie odciągnąć pracownika na bok i przypomnieć mu, że każdy musi wykonać swój sprawiedliwy udział.

Jest to trudna rozmowa i należy do niej podejść z rozwagą. Może się okazać, że dana osoba po prostu nie jest świadoma tego, co robi. Może też przyjąć bardzo defensywną postawę i stać się kłótliwa. Dlatego tak ważne jest, aby menedżerowie przeszli szkolenie z zakresu rozwiązywania konfliktów. Choć może to nie być kłótnia między dwoma pracownikami, to ten sam rodzaj technik rozwiązywania konfliktów pozwoli dotrzeć do sedna sprawy i rozwiązać ją z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych.

Po tym etapie ważne jest, aby obserwować sytuację i sprawdzić, czy zachodzą jakieś zmiany. Jeśli tak, to dobrze. Rozwiązałeś problem. Ale, jeśli nie ma żadnej zmiany lub jeśli rzeczy powoli wracają do tego, co było wcześniej, musisz śledzić i być może zintensyfikować powagę sytuacji.

Całe przyszłe szczęście zespołu zależy od tego, czy wszyscy pracują na tym samym poziomie. Nie można mieć ktoś nie robi ich sprawiedliwy udział, ponieważ będzie to umieścić dodatkową presję na wszystkich innych. Gdy pozostawiony do festeringu, możesz mieć bunt zespołu na swoich rękach.