OSTRZEŻENIE! Czynniki powodujące niską wydajność pracowników w pracy

Każdy wartościowy menedżer wie, że jego największym atutem są pracownicy. Zespół szczęśliwych, zdrowych i zmotywowanych pracowników przeniesie firmę od zera do bohatera szybciej, niż można to sobie wyobrazić. Z drugiej strony, jeśli pracownicy są niezmotywowani, nieszczęśliwi lub nie czują się spełnieni, nie będą osiągać najlepszych wyników, a w rezultacie ucierpi na tym Twoja firma.

Z tego powodu szczęśliwi i zmotywowani pracownicy mają kluczowe znaczenie.

Zwracanie uwagi na wszelkie oznaki niezadowolenia wśród pracowników to kluczowa umiejętność najlepszego menedżera. Jeśli zauważysz jakieś niezadowolenie lub kilka oznak, że coś jest nie tak, ważne jest, aby zbadać, dlaczego tak się dzieje. Aby Ci pomóc, przyjrzyjmy się kilku czynnikom, które mogą prowadzić do słabej wydajności pracowników, oraz sposobom na odwrócenie tej sytuacji.

Polityka w biurze

Nie wszyscy łatwo się dogadują, a czasami może dochodzić do starć między ego lub osobowościami. Twoim zadaniem jest zwracanie uwagi na wszelkie problemy związane z polityką biurową, które mogą się pojawić. Możesz nie od razu zauważyć konflikt osobowości pomiędzy dwoma konkretnymi członkami personelu, ale oznaki będą widoczne. Brak porozumienia z kolegą lub regularne problemy z kimś w miejscu pracy są bardzo częstym czynnikiem powodującym utratę motywacji do pracy.

Dyskomfort

Czy Twoje biuro jest odpowiednio zaprojektowane? Czy Twoi pracownicy mają zapewnioną wygodę i wsparcie? Praca w źle zaprojektowanym, niewygodnym biurze nie wydobędzie z pracowników tego, co w nich najlepsze, dlatego regularnie sprawdzaj jego układ. Czy biurka w Twoim biurze są wystarczająco duże? Czy nadszedł czas, aby pomyśleć o odnowieniu biura? Jaka panuje w nim temperatura? Czy potrzebna jest klimatyzacja? Aktualne informacje na temat układu biura i jego komfortu są niezwykle istotne.

Za mało miejsca na współpracę

Praca zespołowa jest niezbędna w każdym miejscu pracy, ale jest to również coś, co może przynieść prawdziwą satysfakcję z pracy. Jeśli jednak Twoi pracownicy nie mają możliwości współpracy, będą czuli się sfrustrowani tym, co próbują osiągnąć. Pomyśl o zainstalowaniu biurek z ławkami biurowymi, aby zapewnić więcej przestrzeni i wrażenie otwartości. A może by tak stworzyć strefę współpracy?

Za dużo stresu

W dzisiejszych czasach tak wiele słyszymy o stresie, ale menedżerowie powinni potraktować ten temat bardzo poważnie. Terminy i zbyt duże obciążenie pracą mogą być stresujące i niezwykle demotywujące dla pracowników, a jednocześnie są bardzo niezdrowe. Owszem, niewielka ilość stresu jest motywująca, ale zbyt duża z pewnością nie. Z tego powodu regularnie sprawdzaj, co dzieje się z pracownikami i zachęcaj ich do mówienia o tym, jeśli czują się pod zbyt dużą presją.

Niewystarczająca ilość sprzętu lub zasobów

Brak odpowiedniego sprzętu do wykonywania pracy nie motywuje, ale wręcz odwrotnie. Jeśli Twoi pracownicy nie mają tego, czego potrzebują, a może to, co mają, nie jest wystarczająco dobre, jak możesz oczekiwać od nich osiągnięć? Zapytaj pracowników, czego potrzebują, dodaj dodatkowe szafki biurowe, aby ułatwić dostęp do przestrzeni, uwolnij trochę gotówki z innej puli i przeznacz ją na rzeczy, które są potrzebne. Twoi pracownicy mogą być świetni, ale nie mogą pracować z kiepskim sprzętem.

Brak przywództwa

Każdy dobry zespół potrzebuje lidera, a Twoi pracownicy potrzebują tego samego. Najwyższej klasy lider nie tylko wydaje rozkazy, ale także motywuje, odpowiada na pytania, jest wzorem do naśladowania i kimś, z kim można porozmawiać, gdy sprawy przybierają zbyt poważny obrót. Jeśli pracownicy czują, że nie otrzymują odpowiedniego poziomu przywództwa, ich standard pracy będzie się obniżał, ponieważ czują się po prostu zdemoralizowani.

Słabo zdefiniowane role

Jeśli ktoś nie wie, czego się od niego oczekuje, jak ma wykonywać swoją pracę zgodnie z pożądanymi standardami? Upewnij się, że Twoi pracownicy mają opisy stanowisk pracy i że wszyscy mają jasność co do swoich obowiązków i indywidualnej roli, w tym odpowiedzialności.

Brak poczucia wartości

Nie sugerujemy, że powinieneś każdego dnia poklepywać swoich pracowników po plecach, ale pamiętaj, że jako istoty ludzkie dobrze reagujemy na komplementy i podziękowania, kiedy coś robimy dobrze. Twoi pracownicy nie będą czuli potrzeby dokładania wszelkich starań, jeśli nigdy nie otrzymają pochwały za dobrze wykonaną pracę. Upewnij się, że zaszczepiłeś w swoich pracownikach poczucie wartości, a jeśli zrobią coś dobrze, powiedz im o tym!

Brak przejrzystości w podejmowaniu ważnych decyzji

Kierownictwo zawsze będzie musiało podejmować ważne decyzje, które nie zawsze będą się dobrze kojarzyć pracownikom. Problem pojawia się wtedy, gdy nie ma przejrzystości co do powodów podjęcia decyzji lub działań. Jeśli podejmujesz decyzje, które mają wpływ na ludzi, którzy dla Ciebie pracują, upewnij się, że wiedzą oni, dlaczego. Jeśli tego nie zrobisz, będzie to oznaczało brak zaufania do zespołu zarządzającego, a to z kolei nie zmotywuje nikogo do przekraczania kolejnych granic. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie przyczyni się do braku wydajności.

Słaby stan zdrowia

Zawsze zdarzają się sytuacje, w których niektórzy pracownicy mają problemy osobiste, cierpią na krótkotrwałą chorobę lub coś ich niepokoi poza pracą. To normalne, takie jest życie. Mamy nadzieję, że uda im się przez to przebrnąć i wyjść z tego po drugiej stronie. Twoim zadaniem jako przełożonego jest udzielanie wsparcia, jeśli jest ono potrzebne. Z drugiej strony, co zrobić, jeśli brak wyników w pracy jest spowodowany złym stanem zdrowia? Czy jest coś, co można zmienić w pracy, aby im pomóc? Być może warto rozważyć ergonomiczny projekt biura, bardziej komfortową konfigurację, a może sprawdzić naszą ofertę krzeseł dla kadry kierowniczej, aby mieć lepszy pomysł na to, co kupić dla swoich współpracowników.

To wszystko są kluczowe czynniki, o których należy pamiętać, a które mogą mieć wpływ na wydajność pracowników w pracy. Twoim zadaniem jako menedżera jest zwracanie uwagi na wszelkie tego typu problemy. Oczywiście stworzenie przestrzeni, w której pracownicy czują się dobrze, z której są dumni, jest również świetnym motywatorem. Co powiesz na zainstalowanie atrakcyjnych mebli biurowych w recepcji? A może stworzyć nowe strefy w biurze? Nowe poczucie ekscytacji i motywacji może być tak proste, jak szybka zmiana wystroju biura!